
ES ūkininkai dažnai susiduria su dideliais ekonominiais iššūkiais, tokiais kaip kainų nepastovumas, didėjančios gamybos sąnaudos ir auganti konkurencija pasaulinėse rinkose. Be to, vis dažnesni ir intensyvesni ekstremalūs oro reiškiniai jau daro ilgalaikį neigiamą poveikį žemės ūkio gamybai. Šie iššūkiai ypač aktualūs mažesniems ūkiams ir ūkininkams, esantiems ekonomiškai nepalankioje padėtyje arba geografiškai nepatraukliose vietovėse. Bendroji žemės ūkio politika (BŽŪP) numato keletą rizikos valdymo mechanizmų, daugiausia dėmesio skiriant ūkininkų finansinei paramai, siekiant didinti jų atsparumą, mažinti krizių poveikį ir stiprinti gebėjimus geriau reaguoti į šiuos iššūkius, taikant tiesiogines išmokas, produktyvias ir neproduktyvias investicijas bei rizikos valdymo priemones.
2025 m. balandžio 8 d. ES BŽŪP tinklas organizavo Ūkininkavimo ekonominio pažeidžiamumo klausimų teminės grupės narių susitikimą Briuselyje. Ši teminė grupė nagrinėjo įvairius su ūkininkavimo ekonominiu pažeidžiamumu, įskaitant rizikos valdymą, susijusius klausimus. Nariai taip pat svarstė, kaip žemės ūkio įmonės gali įveikti iššūkius, pvz., taikant naujus darbo metodus, rizikos valdymo ir pajamų rėmimo priemones. Grupė taip pat svarstė, kaip BŽŪP šiuo metu sprendžia arba galėtų geriau spręsti ūkininkų ekonominio pažeidžiamumo problemas.
LSMC Ekonomikos ir kaimo vystymo institutui atstovavo Išteklių ekonomikos skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Artiom Volkov, kuris aktyviai dalyvavo diskusijose dėl ūkių ekonominio atsparumo didinimo, siekiant mažinti jų ekonominį pažeidžiamumą, ir buvo vienas iš lyderių atsitiktinai organizatorių parinktoje darbo grupėje, diskutuojant, kaip spręsti smulkiųjų ūkių problematiką ir jų ekonominio gyvybingumo skatinimo priemones.
Išsamiau: