Pagrindinis / Naujienos / Naujienos

Europos „gyvųjų laboratorijų“ tinklas skatina į realų poveikį orientuotus sisteminius pokyčius per atvirąsias inovacijas ir socialinį įsitraukimą

2024-10-04
Europos „gyvųjų laboratorijų“ tinklas skatina į realų poveikį orientuotus sisteminius pokyčius per atvirąsias inovacijas ir socialinį įsitraukimą

Š.m. rugsėjo 23-27 d. Timišoaroje (Rumunija) Europos „gyvųjų laboratorijų“ tinklas (angl. ENoLL-European Network of Living Labs) kartu su Vakarų Timišoaros universitetu (angl. West University of Timișoara) organizavo pasaulinį gyvųjų laboratorijų suvažiavimą „OpenLivingLab Days 2024“. Tai pasaulinis tarptautinių „gyvųjų laboratorijų“ susitikimas, į kurį susirenka „gyvųjų laboratorijų“ mentoriai, mokslininkai, valstybių pareigūnai, įmonių vadovai, verslininkai ir novatoriai iš viso pasaulio. 

 

„Gyvosios laboratorijos“ - tai atviros inovacijų ekosistemos realioje aplinkoje, grindžiamos sistemingu naudotojų bendrakūros metodu, pagal kurį mokslinių tyrimų ir inovacijų veikla integruojama į bendruomenių ir (arba) daugiašalę aplinką, o inovacijų proceso centre atsiduria piliečiai ir (arba) galutiniai vartotojai.

 

2024 metų renginio tema – sisteminių pokyčių skatinimas per socialinį įsitraukimą siekiant realaus poveikio (angl. „Living Labs Frontiers: Driving systemic change through Soci(et)al Engagement, for real impact​“). Renginio metu įvairiais aspektais modeliuota, kaip „gyvosios laboratorijos“ gali skatinti reikšmingus visuomenės sisteminius pokyčius aktyviai įsitraukdamos ir bendradarbiaudamos.

 

Renginyje dalyvavo atstovai iš visų Europos šalių, o taip pat Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Ekvadoro, Kolumbijos, Meksikos, Japonijos, Indijos, Taivano, Pietų Korėjos, Australijos, Pietų Afrikos Respublikos, Senegalo, Kenijos, Nigerijos, Tuniso, Zambijos, Turkijos ir Izraelio (per 340 dalyvių). Vyko tarptautinė mokslinė konferencija, organizuota 15 mokslinių tyrimų sesijų, 13 praktinių dirbtuvių-mokymų, pristatyti pranešimai pagal 40 atrinktų geriausių mokslo publikacijų „gyvųjų laboratorijų“ tema, vyko kontaktų mugė, organizuoti veikiančių „gyvųjų laboratorijų“ lankymai vietose. 

 

Renginio dalyviai turėjo galimybę dalyvauti įvairiose interaktyviose praktinėse dirbtuvėse-mokymuose ir mokslinių tyrimų sesijose, seminaruose ir aplankyti veikiančias „gyvąsias laboratorijas“ vietoje. Renginio metu demonstruota, kaip „gyvosios laboratorijos“ gali tapti platformomis, padedančiomis spręsti didžiuosius visuomenės iššūkius, aptarti gyvybiškai svarbūs „gyvųjų laboratorijų“ vaidmenys formuojant atvirų atsakingų inovacijų ekosistemų politiką ir valdymą, nagrinėta, kaip „gyvosios laboratorijos“ gali tapti priemonėmis, skatinančiomis įvairių grupių įtraukimą, pristatyta, kaip „gyvosios laboratorijos“ tampa esminėmis platformomis, padedančiomis įmonėms ir visuomenei įsisavinti ir prisitaikyti prie naujų technologijų. Buvo sudarytos galimybės detaliai įsigilinti į „gyvųjų laboratorijų“ veiklos aspektus, taikomas priemones, kuriamas paslaugas, inovatyvius verslo modelius ir jų socialinį poveikį.

 

Lietuvos delegaciją formavo ir vizitą iš dalies finansavo Lietuvos mokslo taryba. Lietuvai atstovavo 10 mokslininkų ir besirengiančių jais tapti asmenų iš skirtingų universitetų ir mokslo institutų: VILNIUS TECH, KTU Maisto institutas, KU, LSMU, VDU Žemės ūkio akademija, VU Šiaulių akademija,  GTC, LAMMC ir EKVI. 

 

Renginyje Lietuvos socialinių mokslų centrą atstovavo Ekonomikos ir kaimo vystymo instituto Verslo ekosistemų skyriaus vyr. m. d. dr. Rita Lankauskienė. Renginio metu LSMC atstovė dalyvavo tarptautinių mokymų dirbtuvėse ir mokėsi įvairių „gyvųjų laboratorijų“ kūrimo ir įgyvendinimo metodikų. Aktyviai dalyvauta plenarinėje sesijoje, bei tikslinėse mokslinių tyrimų sesijose („Research“ track), kuriose pristatyti atlikti tyrimai apie jau veikiančių „gyvųjų laboratorijų“ įvairiose šalyse taikymo galimybes, efektyvumą kuriant ir įgyvendinant atviras atsakingų inovacijų ekosistemas, patiriamus iššūkius ir sėkmės veiksnius. R.Lankauskienė įstojo į naujai renginio metu įsteigtą „gyvųjų laboratorijų“ tyrimų grupę (ENoLL Research Group). 

 

Aktyviai dalyvaujant renginio metu organizuotoje kontaktų mugėje, užmegzti nauji bendradarbiavimo ryšiai su Pietų Korėjos, Japonijos, JAV, Kanados, Pietų Afrikos, Australijos, Belgijos, Graikijos, Rumunijos ir kitų šalių mokslininkais ir „gyvąsias laboratorijas“ remiančiais antrepreneriais. Be to, užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai su renginyje dalyvavusiais Lietuvos delegacijos atstovais iš Lietuvos universitetų ir mokslo institutų.

 

Netrukus Lietuvos socialinių mokslų centro mokslininkai ir visi besidomintys inovatoriai bus pakviesti nuotoliu susipažinti su „gyvųjų laboratorijų“ koncepcija, ENoLL ir jų atveriamomis galimybėmis moksliniuose tyrimuose. 

 

Daugiau informacijos apie renginį prieinama internete: https://openlivinglabdays.com/  

 

Dėl išsamesnės informacijos teirautis: dr. Rita Lankauskienė, rita.lankauskiene@ekvi.lt 

 

© Cituojant būtina nurodyti šaltinį ir interneto svetainės adresą.

Galerija