Pagrindinis / Naujienos / Naujienos

Inovatyvių BŽŪP įrankių taikymo galimybės netrukus bus išbandytos 10-yje ES šalių

2024-12-02
Inovatyvių BŽŪP įrankių taikymo galimybės netrukus bus išbandytos 10-yje ES šalių

2024 m. lapkričio 26-28 d. Budapešte (Vengrija) Vengrijos žemės ūkio ekonomikos institute susirinko mokslininkų ir praktikų komanda, įgyvendinanti Horizon Europe programos projektą “Tools4CAP - Inovatyvių įrankių rinkinys, įgalinantis veiksmingą BŽŪP valdymą siekiant ES tikslų“. Renginį atidarė dr. Pál Goda, Vengrijos žemės ūkio ekonomikos (AKI) instituto generalinis direktorius, atstovaujantis vienam iš projekto partnerių Vengrijoje. Projekto koordinatoriai pasidalijo pagrindiniais iššūkiais su kuriais susidurta įpusėjus projektui, diskutuota dėl galimų jų sprendimo būdų, žengiant į antrąjį projekto įgyvendinimo etapą. Susitikime apžvelgtos ir "karčiausios" žemės ūkio ir kaimo politikos vystymosi krypčių diskusijos, vykstančios Briuselyje. Svarstyta, kaip naujasis BŽŪP įgyvendinimo modelis galėtų tapti kitų finansavimo mechanizmų pavyzdžiu. Antrąją susitikimo dieną “smegenų šturmo“ sesijos ir bendrakūra buvo nukreipta identifikuotiems skirtingų instrumentų taikymo praktikoje iššūkiams spręsti. Žvelgiant į 2025-uosius, daugiausia dėmesio skirta sąsajų tarp testuojamų įrankių ir praktikų ES šalyse paieškai, suinteresuotųjų šalių įtraukimo klausimams, Tools4CAP akademijos modulių stiprinimui.

 

Per dvejus projekto įgyvendinimo metus pasiekti šie pagrindiniai projekto rezultatai, šalia kitų einamųjų projekto įgyvendinimo rezultatų:

  • inventorizuota per 70 Bendrosios žemės ūkio politikos formavimui ES šalyse naudojamų kiekybinių ir kokybinių instrumentų;
  • iš viso atrinkta 13 instrumentų, kurie bus išbandyti 15-oje kombinacijų (5 kokybinių/dalyvavimo priemonių bandymai; 5 modeliavimo priemonių bandymai; 5 stebėsenos priemonių bandymai) 10-yje ES valstybių narių kitame projekto etape (Lenkijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje, Vengrijoje, Čekijoje, Italijoje, Slovėnijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje ir Graikijoje);
  • parengti mokymų moduliai pagal atrinktus instrumentus ir pradėti mokymai – Tools4CAPacademy;

Kituose projekto įgyvendinimo etapuose vyks atrinktų instrumentų taikymo BŽŪP procese testavimas ir atitinkamai rengiamos rekomendacijos tobulinimui. Pareleliai vyks mokymai, kaip kiekvienas iš atrinktų inovatyvių instrumentų galėtų būti taikomas BŽŪP procese šalyse narėse. 

 

Priminsime, kad projektą “Tools4CAP” (2023-2026) įgyvendina 14 partnerių iš Austrijos, Belgijos, Prancūzijos, Vokietijos, Graikijos, Airijos, Italijos, Nyderlandų, Slovėnijos ir Ispanijos, ir 7 asocijuoti partneriai iš Lenkijos, Bulgarijos, Vengrijos, Lietuvos, Latvijos, Rumunijos ir Slovakijos. Projektą koordinuoja ECORYS (Belgija). LSMC Ekonomikos ir kaimo vystymo instituto mokslininkai projekte dalyvauja kaip asocijuoto partnerio iš Europos kaimo plėtros tinklo (European Rural Development Network) atstovai. 

 

Projekto tikslas - suteikti sprendimų priėmėjams tinkamų priemonių, kad jie galėtų rengti įrodymais grįstą Bendrąją žemės ūkio politiką. 

 

Specifiniai “Tools4CAP” tikslai yra šie:

1. Sukurti bendrą žinių bazę ir įvertinti metodus bei priemones, taikytas rengiant ir įgyvendinant šalių strateginius planus.

2. Nustatyti ir pritaikyti inovatyvius metodus ir priemones.

3. Įgalinti galutinius naudotojus priimti novatoriškus sprendimus.

4. Įsteigti simuliacijos laboratorijas, kurios padėtų praktiškai pademonstruoti ir pritaikyti novatoriškus sprendimus.

5. Įsteigti gebėjimų stiprinimo centrą, kuris perduotų gebėjimus galutiniams naudotojams.

 

Projekto įgyvendinimo komanda Lietuvoje:

Dr. Živilė Gedminaitė-Raudonė, zivile.gedminaite@ekvi.lt

Dr. Rita Lankauskienė, rita.lankauskiene@ekvi.lt

Dr. Rasa Melnikienė, rasa.melnikiene@ekvi.lt 

Dr. Vitalija Simonaitytė, vitalija.simonaityte@ekvi.lt 

 

Daugiau informacijos apie projektą projekto interneto svetainėje: https://www.tools4cap.eu/ 

Galerija